دکتر اسماعیل زارع
مطالب مفید
مراقبت های پس از درمان ریشه دندان

مراقبت های پس از درمان ریشه دندان

انجام درمان ریشه به علت عفونی شدن ریشه دندان می باشد لذا پس از پاکسازی کانالها، عروق و اعصاب وارد شده به دندان قطع می شوند. به علت تحریک شدن انتهای ریشه دندان در اثر وسایل پاکسازی، التهاب در انتهای ریشه اتفاق می افتد که پس از گذشت چند روز ناحیه آزرده شده ترمیم می شود.
چه زمانی دندان نیازمند درمان ریشه عصب کشی است

چه زمانی دندان نیازمند درمان ریشه (عصب کشی) است؟

تشخیص اینکه دندانی نیازمند درمان ریشه می باشد یا خیر، همیشه کار آسانی نیست و نیازمند معاینه کامل دهان و دندان می باشد. معاینه توسط دندانپزشک با توجه به علائمی که بیمار اظهار می کند شروع می شود و پس از آن با توجه به تست های بالینی و مشاهده رادیوگرافی ادامه پیدا می کند.
درد در حین درمان ریشه دندان

درد در حین درمان ریشه دندان

درمان ریشه به طور کلی درمان دردناکی نیست اما ممکن است در برخی بیماران بعد از انجام درمان ریشه درد ظاهر شود. در اینجا سوالی که در ذهن بیماران ایجاد می شود این است که با توجه به اینکه عصب دندان کشیده شده است چرا هنوز دندان درد دارد؟
آیا درمان ریشه دندان درد دارد

آیا درمان ریشه دندان درد دارد؟

با توجه به ذهنیت نادرستی که نسبت به انجام درمان ریشه دندان وجود داردو بیماران لفظ عصب کشی را برای این درمان بکار می برند تصور درد غیر قابل تحملی را نیز از این درمان دارند،اما باید یاد آوری کرد که این درمان نیز مانند سایر درمان های دندان پزشکی می باشد و در صورتیکه بیمار حین کار درد داشته باشد از تزریق مکمل جهت انجام بیحسی استفاده می شود تا بیمار هیچگونه دردی در حین درمان نداشته باشد.
درمان ریشه عصب کشی چیست

درمان ریشه (عصب کشی)چیست؟

احتمالا هر کدام از ما یک بار برای انجام درمان ریشه به مطب دندانپزشکی مراجعه نموده ایم یا حداقل در مورد آن توضیحات متفاوتی شنیده ایم.در این مقاله مروری سریع بر مراحل درمان ریشه خواهیم داشت.
آشنایی با ساختار دهان و دندان قسمت دوم

آشنایی با ساختار دهان و دندان قسمت دوم

ساختار دندان از دو قسمت تاج و ریشه تشکیل شده است، تاج دندان شامل مینا و عاج می باشد. ریشه دندان درون استخوان فک قرار دارد. پالپ دندان در مرکز دندان قرار گرفته و تاج و ریشه وظیفه محافظت از آن را بر عهده دارند. پالپ در اصطلاح عامیانه عصب دندان نامیده می شود اما در واقع مجموعه ای از اعصاب و عروق و بافت می باشد که وظیفه تغذیه و خون رسانی به ساختمان دندان و دفع مواد زائد را به عهده دارد.
آشنایی با ساختار دهان و دندان قسمت اول

آشنایی با ساختار دهان و دندان قسمت اول

اگر تا به حال برای انجام درمان به دندانپزشکی مراجعه کرده باشید ممکن است سوالات مختلفی در مورد ساختار دهان و دندان در ذهنتان ایجاد شده باشد، در این مقاله مروری کلی و ساده به آناتومی دهان و دندان خواهیم داشت.
پرفوراسیون

پرفوراسیون

به تخریب هر قسمتی از ریشه دندان پرفوراسیون می گویند که می تواند به صورت خطای دندانپزشکی یا پیشرفت عفونت دندان باشد.
اپکسوژنزیس

اپکسوژنزیس

در دندان هایی با ریشه های تکامل نیافته چنانچه پوسیدگی دندانی در حد عصب تاجی دندان را درگیر کرده باشد و به ریشه نرسیده باشد با برداشت پوسیدگی و عفونت تاجی و شستشوی ناحیه اکسپوز شده و قرار دادن ماده ای خاص روی پالپ دندان،موجبات تشکیل شدن طبیعی ریشه ها فراهم میشود.
اپکسیفیکاسیون

اپکسیفیکاسیون

اپکسیفیکاسیون فرآیندی است که در دندانهای نابالغ عفونی که انتهای ریشه بسته نشده است،با پروسه درمانی و متریال خاص یک سد مکانیکی در انتهای ریشه ایجاد می شود.
جراحی انتهای ریشه

جراحی انتهای ریشه

درمواردی علی رغم درمان ریشه قابل قبول ،عفونت انتهای ریشه وجود دارد.در چنین مواردی یا در زمانی که دسترسی به ریشه دندان به علت روکش یا پایین داخل کانال،امکان دسترسی به ریشه نمی باشد.
درمان مجدد ریشه دندان

درمان مجدد ریشه دندان

گاهی اوقات درمان ریشه اولیه دندان به علت پاکسازی ناقص درمان،آناتومی خاص کانال،فرم ریشه دندان،عفونت انتهای ریشهیا عدم ترمیم تاج علی رغم درمان ریشه مناسب،نیازمند درمان مجدد ریشه می باشد.
درمان دندانهای نابالغ

درمان دندانهای نابالغ

به صورت معمول،پس از رویش دندان دائمی به داخل دهان سه سال طول میکشد تا ریشه دندان بسته شود.چنانچه قبل از بسته شدن ریشه دندان به طور کامل،دندان دچار پوسیدگی شود و نیاز به درمان ریشه داشته باشد ،نیازمند درمان تخصصی می باشد.
ترومای دندانی

ترومای دندانی

تروما یا ضربه به دندان ها یکی از مشکلات شایع در سنین کودکی و نوجوانی می باشد که بویزه در محیط های ورزشی ومدارس اتفاق می افتد.
جرمگیری و مراقبت های پس از آن

جرمگیری و مراقبت های پس از آن

بزاق دهان به‌طور معمول دارای املاح زیادی است که قدرت رسوب کردن دارند. این املاح معمولا در جاهایی که کمتر در تماس با غذا و مسواک است، رسوب می‌کنند. اضافه شدن پروتئین‌های موجود در غذا، بزاق همچنین لاشه سلول‌های مرده بافت‌های مختلف دهان، در مجموع باعث افزایش حجم این رسوبات می‌شود.جرمگیری روشی برای پاک کردن جرم ها از روی دندان است. به شما توصیه می کنیم حتما در طول سال یکبار برای انجام جرمگیری به مطب دندانپزشک خود مراجعه نمایید. شما می توانید با دقت صحیح در مسواک زدن تشکیل جرم بر روی دندان هایتان را نیز به حداقل رسانید.
آشنایی با اندودنتیکس

آشنایی با اندودنتیکس

اندودنتیکس(تخصص درمان ریشه دندان)- تخصصی از دندانپزشکی است که علوم پایه و کلینیکی آن شامل تشخیص، پیشگیری و درمان بیماریها وصدمات پالپ و بافتهای اطراف ریشه مرتبط با پالپ می باشد. درمان پالپ دندان با نامهای روت کانال، اندو، عصب کشی و... شناخته می شود که این معمول ترین درمانی است که توسط متخصصین این رشته انجام می شود.
بایدها و نبایدهای جرم گیری دندان

بایدها و نبایدهای جرم گیری دندان

پلاکی که روی دندان ها باقی می ماند در نهایت سفت و به جرم تبدیل می شود که با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به تنهایی بر طرف نمی شود و باید حتما دندان ها جرم گیری شوند.
علت درد دندان پس از درمان ریشه عصب‌کشی چیست

علت درد دندان پس از درمان ریشه(عصب‌کشی) چیست؟

شایعترین علت درد در ناحیه دهان و فک و صورت، درد دندان بوده و بیشترین علت مراجعه بیماران به دندانپزشکی، درد دندان هست.مواجهه با این بیماران برای دندانپزشکان امری عادی بوده و انتظار بیمار، رفع درد بلافاصله پس از درمان می باشد؛اما در بعضی موارد دندان درد پس از درمان همچنان وجود دارد.
ملاحظات و توصیه های بعد از درمان ریشه عصب کشی چیست

ملاحظات و توصیه های بعد از درمان ریشه(عصب کشی) چیست؟

رعایت توصیه های دندانپزشک از طرف بیمار سبب افزایش موفقیت طولانی مدت عمردندان می شود. به طور کلی درد دندان پس از درمان ریشه با مسکن های تجویزی از طرف دندانپزشک قابل تحمل می باشد. بیشترین میزان درد در روز اول پس از درمان ریشه(عصب کشی)، پس از برطرف شدن بی حسی بوده و به مرور از شدت درد کاسته می شود؛به طوری که حداکثر پس از ده روز درد کاملا برطرف می شود.
فلیرآپ در درمان ریشه عصب کشی چیست

فلیرآپ در درمان ریشه(عصب کشی) چیست؟

درمان ریشه در دندانهای مشابه در بیمارانی که تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی یکسانی دارند باعث نتایج شبیه به هم نمی شود. ممکن است یک بیمار پس از عصب کشی٬ دردی نداشته باشد اما بیمار دیگر درد داشته باشد.
درمان مجدد ریشه دندان و نحوه انجام آن

درمان مجدد ریشه دندان و نحوه انجام آن

گاهی پیش می آید درمان ریشه دندان بنا به دلایلی مانند پیچیده بودن کانال دندانی و یا مشکلاتی که حین کار بر روی دندان پیش می آید کاملا موفقیت آمیز نباشد بنابراین توصیه می‌شود برای اینکه نقایص درمان قبلی رفع شود بیمار مجددا تحت درمان قرار گیرند.
دندان درد و راه های درمان قطعی آن

دندان درد و راه های درمان قطعی آن

یکی از مهم‌ترین عوامل دندان درد پوسیدگی دندان است. باکتری‌های دهان از قند و نشاسته بجای مانده روی دندان‌ها تغذیه می‌کنند و از خود اسیدهایی را تولید می‌کنند که به تدریج مینای دندان را از بین می‌برند.دندان درد روش خاص خودش را برای آزردن شما دارد. درد شدید یا ناراحتی‌های نامحسوس ممکن است جان‌تان را به لب‌تان برساند. آنها هر کاری را که می‌کنید تحت تاثیر قرار می‌دهند.درد دندان دردی‌ است که داخل یا اطراف دندان احساس می‌شودکه عموماً از درون دندان یا اطراف لثه و استخوان ناشی می‌شود.
آشتی با مطب دندانپزشکی

آشتی با مطب دندانپزشکی

داستان رفتن به دندانپزشکی هم از آن داستان های عجیب و غریب روزگار است. کی برویم؟ کجا برویم؟ به کدام دندانپزشک اطمینان کنیم؟ گران است! درد نداریم پس چرا برویم دندانپزشکی؟! معاینه دوره ای لازم است؟ چند وقت یک بار؟ اصلا برای چه باید به دندان هایمان برسیم؟بیشتر ما این سوال ها را مرتب در ذهن مان تکرار می کنیم و چون کمی بفهمی نفهمی از دندانپزشکی هم می ترسیم، بی خیال معاینه های دوره ای و پیشگیری و تمام این داستان ها شده و منتظر می شویم تا درد شبانه ای، ورمی، آبسه ای یا چیزی شبیه به اینها، ما را روانه مطب دندانپزشکی یا درمانگاه های شبانه روزی کند
درمان ریشه دندان در بارداری

درمان ریشه دندان در بارداری

در دوران بارداری به دلیل مصرف بیشتر مواد قندی توسط خانم باردار و اسیدی شدن بیشتر بزاق به خاطر استفراغ و تهوع بارداری، بیماری‌های دندان و در پی آن نیاز به دندانپزشکی، بیشتر می‌شود و دندان‌ها و لثه‌ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند. در این دوران در بدن مادر باردار تغییرات هورمونی رخ می‌دهد که باعث ایجاد مشکلات در لثه‌، درد دندان‌، خونریزی حین مسواک زدن و اشکال در جویدن غذا می‌شود.
عصب کشی دندان و پاسخ به سوالات رایج درباره آن

عصب کشی دندان و پاسخ به سوالات رایج درباره آن

بخش قابل مشاهده دندان شما که در بالای لثه قرار دارد، تاج دندان نامیده می شود. در زیر لثه، آنچه که دندان شما را در لثه فیکس می کند، ریشه دندان است. سیستم عصبی ریشه دندان، در واقع یک شبکه است که ناحیه خالی میان دندان تا ریشه را پر می کند. کانال های ریشه با بافت همبند ضعیفی به نام پالپ های دندان پر می شوند و مسئولیت تغذیه و آبرسانی دندان، و نیز واکنش به گرمی و سردی را برعهده دارند.زمانی که عفونت دندان رخ می دهد، این پالپ دندان است که ملتهب می شود. به همین دلیل ممکن است هنگام خوردن یا نوشیدن احساس درد کنید. 
9 باور اشتباه در مورد سلامت دندان ها که احتمالا نمی دانید

9 باور اشتباه در مورد سلامت دندان ها که احتمالا نمی دانید.

سلامت دهان و دندان بخش مهمی از سلامت عمومی شماست و یکی از شاخص‌هایی است که نشان می‌دهد وضعیت سلامت شما چگونه است. کوتاهی در بهداشت دهان و دندان مانند این است که سلامت جسمی‌تان را به خطر بیندازید.بنابراین عجیب نیست که امروزه خیلی‌ها سلامت دندان‌های خود را یکی از اولویت‌های یک سبک زندگی سالم می‌دانند. اما با این وجود هنوز هم باورهای نادرستی درمورد سلامت دندانها وجود دارد که می‌تواند باعث خرابی دندانها شود.