دکتر اسماعیل زارع

فلیرآپ در درمان ریشه(عصب کشی) چیست؟

فلیرآپ در درمان ریشه عصب کشی چیست
درمان ریشه در دندانهای مشابه در بیمارانی که تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی یکسانی دارند باعث نتایج شبیه به هم نمی شود. ممکن است یک بیمار پس از عصب کشی٬ دردی نداشته باشد اما بیمار دیگر درد داشته باشد.

فلیرآپ به معنی شدت یافتن یک بیماری پالپی غیرعلامت دار پس از آغاز یا ادامه درمان است.دردهای متوسط تا شدید به همراه تورم پس از درمان ریشه٬ گرچه ناشایع بوده اما یک چالش برای دندانپزشک می باشد. فاکتورهای مختلفی مانند سیستم ایمنی٬ مسایل روانی٬ جنسیت در این پدیده تاثیرگذار هستند. شیوع این مشکل بین 1/4 تا 19 درصد می باشد.  

فاکتورهای تاثیرگذار در شیوع  فلیرآپ:

1-جنسیت: طبق تحقیقاتی که انجام شده٬ میزان و شدت درد٬ مدت زمان٬ دفعات درد و عود مجدد درد در خانمها بیشتر از آقایان می باشد.

2-موقعیت دندان در قوس فکی: دندانهای پرمولر(آسیای کوچک) فک پایین و قدامیهای فک پایین درد بیشتری نسبت به سایر دندانها دارند.

3-اضطراب: بیشترین عامل پیشگویی درد پس از درمان٬ اضطراب قبل از درمان می باشد.

4-درد قبل از کار: درد و تورم قبل از درمان با درد بعد از درمان در ارتباط می باشد.

5-وضعیت دندان قبل از درمان: بروز فلیرآپ در دندانهای نکروزه بیشتر از دندانهای زنده می باشد.

استراتژیهای پیشگیری از فلیرآپ:

1: ارتباط مهمی بین اضطراب و استرس بیماران و درد بعد از کار وجود دارد.یعنی هر چه استرس بیمار قبل از درمان بیشتر باشد٬ احتمال درد بعد از کار بیشتر خواهد بود.

2: تجویز آنتی بیوتیک برای کاهش درد پس از عصب کشی٬ کاملا غیر موثر بوده و توصیه نمی شود.

3: تجویز مسکن های غیر مخدر مانند ایبوبروفن در کاهش درد پس از درمان مفید و موثر است. توصیه می شود حتما بیمار داروی خود را به موقع مصرف کند؛ نه هر زمان که احساس درد کرد تا سطح ثابتی از دارو در خون وجود داشته باشد و سبب کاهش درد شود.

 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

راهنمای ثبت پیام

پرسش یا نظری دارید؟
همین حالا می توانید پرسش یا نظر خود را ثبت کنید.