دکتر اسماعیل زارع

چه زمانی دندان نیازمند درمان ریشه (عصب کشی) است؟

چه زمانی دندان نیازمند درمان ریشه عصب کشی است
تشخیص اینکه دندانی نیازمند درمان ریشه می باشد یا خیر، همیشه کار آسانی نیست و نیازمند معاینه کامل دهان و دندان می باشد.معاینه توسط دندانپزشک با توجه به علائمی که بیمار اظهار می کند شروع می شود و پس از آن با توجه به تست های بالینی و مشاهده رادیوگرافی ادامه پیدا میکند.

پس از بیان شکایت اصلی بیمار، دندانپزشک سوالاتی در مورد محل درد دندان، زمان شروع درد، شدت درد، علائم تحریک کننده و مدت زمان درد می پرسد که پاسخ دقیق وصحیح کمک موثری در تعیین علت درد دندان بیمار دارد. پس از آن با توجه به تاریخچه ارائه شده توسط بیمار ،تست های بالینی  شامل تست گرما و تست الکتریکی پالپ انجام می شود. در نهایت با مشاهده گرافی بیمار، علت اصلی تشخیص داده شده و درمان شروع می شود. بنابراین بیان دقیق ماهیت درد کمک فراوانی به دندانپزشک در تشخیص و درمان می کند.

تعیین محل درد(Localization):

در صورتی که بیمار بتواند به دندان مد نظر اشاره کند، می توان تست ها را بر روی همان دندان خاص متمرکز کرد اما اگر درد به خوبی لوکالیزه نشده باشد، تشخیص چالش برانگیز خواهد بود.

شروع درد(commencement):

چه زمانی علائم برای اولین بار رخ داده است؟ مثلا ممکن است درد ماهیت خودبخودی داشته باشد یا پس از انجام یک ترمیم اتفاق افتاده است یا پس از جویدن یک جسم یک جسم سخت شروع شده باشد.

شدت درد(Intensity):

شدت درد می تواند در تصمیم گیری جهت اینکه آیا دندان نیازمند درمان و آیا نیازمند درمان ریشه می باشد و آیا باید اورژانسی اقدام شود یا خیر موثر می باشد.

مدت درد(Duration):

آیا علائم به سرعت از بین می رود یا بعد از تحریک به مدت طولانی ادامه پیدا می کند؟

توصیه های درمانی:    

در صورت بروز اولین علائم دندان درد به دندانپزشک خود مراجعه کنید، تاخیر در مراجعه می تواند به بدتر شدن وضعیت دندان منجر شود اما درمان به موقع کار را ساده تر، ارزانتر و آسان تر می کند. استفاده از مسکن ها تا حدی می تواند در کاهش درد تا زمان مراجعه به دندانپزشک کمک کننده باشد.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

راهنمای ثبت پیام

پرسش یا نظری دارید؟
همین حالا می توانید پرسش یا نظر خود را ثبت کنید.