دکتر اسماعیل زارع

آشنایی با ساختار دهان و دندان قسمت دوم

آشنایی با ساختار دهان و دندان قسمت دوم
ساختار دندان از دو قسمت تاج و ریشه تشکیل شده است، تاج دندان شامل مینا و عاج می باشد. ریشه دندان درون استخوان فک قرار دارد. پالپ دندان در مرکز دندان قرار گرفته و تاج و ریشه وظیفه محافظت از آن را بر عهده دارند. پالپ در اصطلاح عامیانه عصب دندان نامیده می شود اما در واقع مجموعه ای از اعصاب و عروق و بافت می باشد که وظیفه تغذیه و خون رسانی به ساختمان دندان و دفع مواد زائد را به عهده دارد.

بیرونی ترین لایه تاج دندان،مینا نام دارد. مینا سفید رنگ بوده و بیشترین استحکام را در بین تمامی اجزاء بدن دارد ضخامت مینا بین 1 تا 3 میلیمتر می باشد. در زیر مینا، عاج دندان قرار دارد. عاج زرد رنگ می باشد و تا زمانی که دندان زنده باشد ساخته می شود و حجم اصلی ساختار دندان را تشکیل می دهد. علت زردی دندان در نواحی که مینا از بین رفته باشد به خاطر رنگ عاج زیر مینا است.

مینا و عاج هر دو محافظ دندان در برابر پوسیدگی هستند اما در صورتیکه پوسیدگی از مینا عبور کرده و به عاج دندان برسد حتما نیاز به درمان دندانپزشکی وجود خواهد داشت. در صورتی که پوسیدگی از عاج دندان نیز عبور کند و به پالپ دندان برسد، دندان نیازمند درمان ریشه خواهد بود. در طی این فرآیند پس از حذف پوسیدگی ها و دیواره های ضعیف، ریشه ها کاملا پاکسازی و شکل دهی می شوند و سپس داخل ریشه ها با مواد سازگار با بدن پر شده و سپس تاج دندان ترمیم می شود.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

راهنمای ثبت پیام

پرسش یا نظری دارید؟
همین حالا می توانید پرسش یا نظر خود را ثبت کنید.