دکتر اسماعیل زارع

آشنایی با ساختار دهان و دندان قسمت اول

آشنایی با ساختار دهان و دندان قسمت اول
اگر تابه حال برای انجام درمان به دندانپزشکی مراجعه کرده باشید ممکن است سوالات مختلفی در مورد ساختار دهان و دندان در ذهنتان ایجاد شده باشد، در این مقاله مروری کلی و ساده به آناتومی دهان و دندان خواهیم داشت.

دندان ها به دو دسته کلی شیری و دائمی تقسیم بندی می شوند:

  • دندان های شیری:این دندان ها از 6 ماهگی تا دو سالگی رویش می کنند وکل تعداد آنها در دهان 20 عدد می باشد.
  • دندان های دائمی:این دندان ها از 6 سالگی شروع به رویش می کنند و تا 12 الی 13 سالگی رویش آنها کامل می شود،تعداد دندانهای دائمی هر شخص 32 عدد می باشد.

سیستم فکی از استخوان لثه و دندان تشکیل شده است.دندان ها داخل استخوان قرار گرفته و بوسیله ی یک سری الیاف نگهدارنده ظریف به نام الیاف پریودنتال و لثه به استخوان متصل می شوند.در عفونت های لثه تخریب این الیاف و تحلیل و عقب نشینی لثه می تواند سبب لقی دندان در داخل استخوان شود که این بیماری می تواند علامت دار یا بدون علامت باشد به طوریکه بیمار ممکن است هیچگونه ناراحتی یا دردی نداشته باشد اما پس از مدتی متوجه لقی دندان شود.

شروع التهاب لثه ای از ناحیه شیار لثه ای در محل اتصال لثه و دندان می باشد لذا به بیماران توصیه می شود که حتما نسبت به رعایت بهداشت در این ناحیه تاکید داشته باشند،از طرفی با توجه به نازک بودن لثه و مینا در این ناحیه،از وارد کردن فشار بیش از حد در حین مسواک زدن جهت جلوگیری از تحلیل لثه خودداری کنند.
عوامل دیگری مانند سیگار،محیط و وراثت نیز در ایجاد بیماریهای لثه ای نقش دارند.در صورت مراجعه منظم و معاینه مرتب دندان ها،امکان پیشگیری یا درمان لثه آسان می باشد اما در صورت پیشرفت بیماریهای لثه و تحلیل و تخریب استخوان،احتمال نیاز به جراحی لثه وجود دارد.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

راهنمای ثبت پیام

پرسش یا نظری دارید؟
همین حالا می توانید پرسش یا نظر خود را ثبت کنید.